Pardus Sürücü Desteği

Pardus her ne kadar çoğu sürücüye destek versede yine de desteklenmeyen birçok donanım kalacaktır. Tabi bu Pardus veya diğer işletim sistemlerinin suçu değil. Tamamen donanım üreticileri ile alakalı bir konu.

Biz bu konuda ne yapıyoruz? Bunu hiç kendimize soruyor muyuz? Sürücüler için sadece özgür yazılım geliştiricilerinin üretmeye çalıştığı alternatiflerle mi uğraşıyoruz?

Eğer son soruya cevabınız evet ise eksik yaptığınız birşeyler var demektir. Öncelikle donanımınızı üreten firmaya diğer işletim sistemleri ile çalışacak sürücüleri neden yapmadıklarını sordunuzmu. Ya da en azından bunun için çaba sarfedip sarfetmediklerini.

Önemli olan noktalardan birisi ise özellikle Linux desteği olan bir donanım için aranmamamız. Yani diğer donanımlar içinde bu desteği aramamız. Yoksa biz bir talepte bulunmadan firmaların kendiliğinden bunu yapması çok uzun bir süreç alacaktır.

Ben ise Airties Kablosuz USB Adaptörü ile ilgili bir sorun yaşadım. Airties firması bir Türk firması olması nedeni ile bazı donanımlarında Pardus ile kurulumu bile anlatmışlar. Ama benim donanımım için henüz bir Linux çözümü olmadığını öğrendim. Bunun üzerine Destek hatlarını aradım ve bu konudaki taleplerimi bildirdim.

Tabi bu sadece benim taleplerim ile ilgili bir durum değil. Sizde bu tür taleplerinizi iletmediğiniz sürece benim ve benim gibi düşünenlerin yapmış olduğu bu talepler bir anlam ifade etmeyecektir.

Lütfen elimizdeki ile yetinmeyelim. Daha fazlasını isteyelim. Tüketici olarak üretilecek ürünlerde en büyük söz sahibinin bizim olduğumuzu unutmayalım. Tüketim gücümüzü yararlı şekilde kullanalım.

3 yorum:

1/01/2008 9:29 ÖÖ Adsız dedi ki...

sayın arın okunabilir ve anlaşılır yazılarınıza teşekkür ediyorum sizin gibi insanlara türküyenin ihtiyacı var bilgilerinizi bekliyoruz yaşasın Pardus....

2/16/2008 8:26 ÖS Adsız dedi ki...

Hakan arkadaşımız Airties Usb adaptörü ile yaşadıklarını 2006 yılında yazmış.
16/02/2008 tarihi itibariyle ben de aynı sorunu yaşadım, firmayı aradım, ve aldığım cevap, linux desteğimiz yok
bizden hiç birşey olmaz.

7/25/2008 11:40 ÖS Adsız dedi ki...

sayın arın sizin sayenizde hem pardus hem xp çalıştırıyorum
şimdi xp göçtü ve kurdum pardusu açamıyorum yardımcı olursanız sevinirim pardusu açıldığında görmem için ne yapmalıyım 2007 kurulu saygılar

Yorum Gönder