Yeğenim ile İlk Tiyatro Gezimiz

Bu gün yeğenim ile Fatih Reşat Nuri sahnesindeki çocuk tiyatrosuna gittim. İtiraf etmeliyimki bu benim tiyatroya ilk gidişim. Tabi Ortaokulda okul arkadaşlarımın zamanın Adile Naşit Kültür Merkezinde oynadığı amatör Tiyatroyu saymaz isek. Ama bazı şeyleri ben bu yaşta anlamaya başlasamda yeğenimi bunlardan mahrum bırakmak istemedim ve onunla Keloğlan oyununa gittik.

Tabi tiyatro hakkında birşeyler söylemekte gerekir.

Tiyatronun Televizyon ve Sinemadan farklı bir havası var. İnsanların canlı olarak karşınızda birşeyleri canlandırması. Çok farklı bir duygu bu. Sahnedeki insanın etkisini çocuk oyunu bile olsa direkt olarak hissediyorsunuz.

Bunun dışında benim daha önce Tiyatroya gitmeme nedenlerimden biride pahalı olduğu kanısı idi. Bu nispeten doğruda ama ufak bir araştırma ile İstanbul Belediye Tiyatrolarında sergilenen oyun ücretlerini görünce çok şaşırmıştım.

--------------------------------------------------------------------------

OYUNLAR TAM İNDİRİMLİ
--------------------------------------------------------------------------
MÜZİKAL OYUNLAR 7.50 YTL 6.00 YTL
NORMAL OYUNLAR 6.50 YTL 5.00 YTL
ÇOCUK OYUNLARI 2.50 YTL 2.50 YTL
-------------------------------------------------------------------------
Biletleri internetten kredi kartı ile alabiliyorsunuz.

Tabi yeğenimin ilk Tiyatroya gidişide bu sayede oldu. Sadece 5 YTL'ye aldığım iki bilet ve yaptığım 4 YTL'lik yol masrafı ile bana sadece 9 YTL'ye mal oldu. Bir Tiyatro gösterisi için önemsenmeyecek oranda ufak bir rakam bu. Birde bu rakam ile sadece 1 Sinema bileti alabileceğinizi düşününce daha faydalı bir iş yapmış olduğumu düşünüyorum.

Gelelim olayın diğer yüzüne. Özel Tiyatrolarda durum farklı. Genel olarak oyunlar için gördüğüm ücret ortalama olarak Tam Bilet 25 YTL , Öğrenci Bileti 15 YTL. Aslında yapılan iş için bu büyük bir meblağ değil. Ama Türkiye gibi bir ülkede yaşadığımızı düşününce herkesin altından kalkabileceği türden bir masrafta değil bu.

Vel Hasıl Kelam. Umarım bu, ben ve yeğenim için iyi bir başlangıç olur.

1 yorum:

4/30/2006 10:39 ÖS Adsız dedi ki...

Dayıcığım. Bu konu hakkında kendi günlüğüne yazmış olduğun bu yazı beni çok mutlu etti. Çünkü bu seninle beraber gittiğimiz ilk tiyatro gezimizdi.

Bende senin gibi okuldaki tiyatrolara gitmiştim. Fakat bu keloğlan oyunu gibi heyecanlı değildi.

O gün benim en mutlu günümdü. Nedense bütün sosyal etkinliklere seninle birlikte katılıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor.

Seni çok seven yeğenin CEYDA :)

Yorum Gönder